The Ducati Superbike 1098R Bayliss LE is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1198.40 ccm (72,76 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 180.00 HP (130,74 kW)) @ 9750 RPM, 134.37 Nm (13,63 kgf-m or 98,60 ft.lbs) @ 7750 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential consideration. The Ducati Superbike 1098R Bayliss LE is fitted with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel control system, delivering efficient performance on the road.
Proper upkeep is essential for keeping your Ducati Superbike 1098R Bayliss LE running smoothly. Common service items involve batteries. By using genuine parts, your Superbike 1098R Bayliss LE will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ducati Superbike 1098R Bayliss LE Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (72,76 cubic inches) |
| Power: | 180.00 HP (130,74 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 134.37 Nm (13,63 kgf-m or 98,60 ft.lbs) @ 7750 RPM |
| Compression: | 12.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 165.0 kg (361,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |