The PGO PMX 90 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 82.20 ccm (4,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.65 HP (6,97 kW)) @ 7000 RPM, 0.80 Nm (0,10 kgf-m or 0,60 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important factor. The PGO PMX 90 is equipped with a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, providing reliable range for your adventures.
Preventative care is crucial for maintaining your PGO PMX 90 in peak form. Popular maintenance parts involve air filters. By using genuine parts, your PMX 90 can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for PGO PMX 90 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 82.20 ccm (4,99 cubic inches) |
| Power: | 9.65 HP (6,97 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 0.80 Nm (0,10 kgf-m or 0,60 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 6.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1650 mm (64,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |