The Triumph Bonneville T 100 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 865.00 ccm (52,52 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 64.00 HP (46,47 kW)) @ 7250 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 60000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a critical consideration. The Triumph Bonneville T 100 features a 16.60 litres (4,37 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, delivering optimal fuel economy on the road.
Regular maintenance is crucial for keeping your Triumph Bonneville T 100 in top condition. Popular maintenance parts comprise fuel filters. Through proper maintenance, your Bonneville T 100 will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Triumph Bonneville T 100 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52,52 cubic inches) |
| Power: | 64.00 HP (46,47 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 60000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.60 litres (4,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 205.0 kg (449,64 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |