The Big Bear Choppers Paradox 100 Carb is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW, 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key consideration. The Big Bear Choppers Paradox 100 Carb features a 12.86 litres (3,38 gallons) fuel tank, ensuring excellent fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is key to maintain your Big Bear Choppers Paradox 100 Carb in top condition. Regular replacement items comprise drive chains. By using genuine parts, your Paradox 100 Carb will sustain great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for Big Bear Choppers Paradox 100 Carb Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/80 - 23 and the Rear Tyre size is 280/50 - 20 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.86 litres (3,38 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 3048 mm (119,40 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |