The Honda CB600F Hornet is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 100.57 HP (73,03 kW)) @ 12000 RPM, 63.50 Nm (6,47 kgf-m or 46,57 ft.lbs) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key feature. The Honda CB600F Hornet includes a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel control system, giving optimal fuel economy on the road.
Preventative care is crucial for keeping your Honda CB600F Hornet in peak form. Common service items involve spark plugs. By using genuine parts, your CB600F Hornet will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda CB600F Hornet Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 100.57 HP (73,03 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 63.50 Nm (6,47 kgf-m or 46,57 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 173.0 kg (379,49 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |