The Harley Davidson FLHR Road King Firefighter is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
When out on the road, the gas tank is an important consideration. The Harley Davidson FLHR Road King Firefighter includes a 22.71 litres (5,97 gallons) fuel tank, offering efficient mileage for your adventures.
Routine service is vital for ensuring your Harley Davidson FLHR Road King Firefighter in peak form. Regular replacement items consist of sprockets. With the right parts, your FLHR Road King Firefighter will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLHR Road King Firefighter Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 140/75 - R17 and the Rear Tyre size is 200/55 - R17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 126.10 Nm (12,84 kgf-m or 92,54 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.71 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 335.7 kg (736,30 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |