The Kymco Xciting 500 i is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 498.50 ccm (30,27 cubic inches) Single cylinder type of engine.
For daily commuting, the fuel capacity is a key factor. The Kymco Xciting 500 i is equipped with a fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, offering excellent performance during your journeys.
Preventative care is essential for ensuring your Kymco Xciting 500 i running smoothly. Essential service parts consist of air filters. Using quality components, your Xciting 500 i will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kymco Xciting 500 i Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 150/70 - 14 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 498.50 ccm (30,27 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 40.10 Nm (4,08 kgf-m or 29,45 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |