The Buell Firebolt XB12R is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1202.88 ccm (73,03 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 103.00 HP (74,82 kW)) @ 6800 RPM, 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential feature. The Buell Firebolt XB12R includes a 14.45 litres (3,80 gallons) fuel tank and utilizes a OHV fuel delivery system, offering good fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is vital to keep your Buell Firebolt XB12R performing at its best. Essential service parts include batteries. Using quality components, your Firebolt XB12R will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Buell Firebolt XB12R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1202.88 ccm (73,03 cubic inches) |
| Power: | 103.00 HP (74,82 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.45 litres (3,80 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1935 mm (75,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ZTL2-type brake, 8-piston, 4 pads, fixed caliper, single-sided, inside out, stainless s |
| Rear Brakes: | Single disc. Two-piston, direct mount caliper; stainless steel, fixed rotor |