The Tank Sports Racer 150 Deluxe is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.84 HP (6.5 kW and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is important to keep your Tank Sports Racer 150 Deluxe running smoothly. Regular replacement items include air filters. With the right parts, your Racer 150 Deluxe will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Racer 150 Deluxe Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 12 and the Rear Tyre size is 130/60 - 12 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 8.84 HP (6.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 94.8 kg (207,96 pounds) |
| Length: | 1930 mm (75,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |