The Yamaha SR 400 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 27.00 HP (19,60 kW)) @ 7000 RPM, 29.00 Nm (2,99 kgf-m or 21,29 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential aspect. The Yamaha SR 400 features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel management system, offering efficient mileage during your journeys.
Proper upkeep is important for keeping your Yamaha SR 400 in peak form. Common service items involve drive chains. Through proper maintenance, your SR 400 will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Yamaha SR 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/100 - 18 54S and the Rear Tyre size is 110/90 - 18 61S so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 27.00 HP (19,60 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 29.00 Nm (2,99 kgf-m or 21,29 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 8.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 152.0 kg (333,42 pounds) |
| Length: | 2085 mm (81,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |