The Suzuki GSR 400 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 398.00 ccm (24,17 cubic inches) Four cylinder boxer, 4 Valve type of engine.
This engine has 52.29 HP (38,01 kW)) @ 11000 RPM, 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a key factor. The Suzuki GSR 400 comes with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, ensuring excellent range on the road.
Routine service is necessary for maintaining your Suzuki GSR 400 operating reliably. Regular replacement items consist of clutch plates. Through proper maintenance, your GSR 400 can maintain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Suzuki GSR 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Four cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24,17 cubic inches) |
| Power: | 52.29 HP (38,01 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |