The Veli VL50QPY is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.95 HP (2,19 kW)) @ 5500 RPM and a top speed of 50.0 km/h (30,94 mph)
Preventative care is key for maintaining your Veli VL50QPY in top condition. Essential service parts involve sprockets. Through proper maintenance, your VL50QPY will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 2.95 HP (2,19 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 50.0 km/h (30,94 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 39.0 kg (85,57 pounds) |
| Length: | 1250 mm (48,95 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |