The Yamaha FZS 1000 Fazer is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 143.00 HP (103,88 kW)) @ 10000 RPM, 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 260.0 km/h (160,79 mph)
For weekend adventures, the gas tank is a key consideration. The Yamaha FZS 1000 Fazer is equipped with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank, delivering optimal performance for your rides.
Preventative care is vital for ensuring your Yamaha FZS 1000 Fazer in peak form. Frequently replaced components comprise fuel filters. With regular servicing, your FZS 1000 Fazer will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha FZS 1000 Fazer Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 143.00 HP (103,88 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 5 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 260.0 km/h (160,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 208.0 kg (456,31 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |