The Buell Blast is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 492.00 ccm (29,87 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 34.00 HP (24,68 kW)) @ 6500 RPM, 40.68 Nm (4,08 kgf-m or 29,85 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key factor. The Buell Blast is equipped with a 10.60 litres (2,79 gallons) fuel tank, ensuring excellent performance for your rides.
Proper upkeep is crucial to keep your Buell Blast in peak form. Popular maintenance parts include brake pads. By using genuine parts, your Blast will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Buell Blast Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 492.00 ccm (29,87 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24,68 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 40.68 Nm (4,08 kgf-m or 29,85 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.60 litres (2,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 163.3 kg (358,20 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |