The Generic Trigger Comp 50 is a 2 stroke, Enduro bike with a 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 1.39 HP (1,00 kW)) @ 5500 RPM, 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important aspect. The Generic Trigger Comp 50 comes with a 37.85 litres (9,95 gallons) fuel tank, offering excellent mileage during your journeys.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Generic Trigger Comp 50 running smoothly. Essential service parts include brake pads. By using genuine parts, your Trigger Comp 50 can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Generic Trigger Comp 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 110/80 - 18 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 1.39 HP (1,00 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 37.85 litres (9,95 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 111.0 kg (243,48 pounds) |
| Length: | 2035 mm (79,70 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |