The Moto Guzzi Breva 1100 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 84.48 HP (61,39 kW)) @ 7600 RPM, 86.50 Nm (8,76 kgf-m or 63,48 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an important factor. The Moto Guzzi Breva 1100 includes a 23.00 litres (6,05 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel management system, delivering consistent performance during your journeys.
Routine service is key for ensuring your Moto Guzzi Breva 1100 in peak form. Essential service parts comprise air filters. With the right parts, your Breva 1100 can maintain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Breva 1100 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 84.48 HP (61,39 kW)) @ 7600 RPM |
| Torque: | 86.50 Nm (8,76 kgf-m or 63,48 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 23.00 litres (6,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 231.0 kg (506,75 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2 piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. 2 piston caliper |