The Big Bear Choppers Miss Behavin 100 Carb is a 4 stroke, Custom bike with a 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important factor. The Big Bear Choppers Miss Behavin 100 Carb is equipped with a 14.66 litres (3,85 gallons) fuel tank, offering good performance for your adventures.
Routine service is important for maintaining your Big Bear Choppers Miss Behavin 100 Carb in peak form. Frequently replaced components comprise spark plugs. Through proper maintenance, your Miss Behavin 100 Carb will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers Miss Behavin 100 Carb Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 250/80 - 18 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.66 litres (3,85 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 2794 mm (109,45 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |