The Kawasaki KX250F is a 4 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
When riding, the fuel system is a key factor. The Kawasaki KX250F comes with a 7.19 litres (1,89 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, delivering reliable range for your rides.
Routine service is important for keeping your Kawasaki KX250F in peak form. Essential service parts comprise sprockets. Using quality components, your KX250F can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki KX250F Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/70 - M21 and the Rear Tyre size is 100/90 - M19 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 40.00 Nm (4,08 kgf-m or 29,35 ft.lbs) @ 11500 RPM |
| Compression: | 13.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.19 litres (1,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 92.5 kg (202,98 pounds) |
| Length: | 2159 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |