The Kawasaki VN 1500 Classic Tourrer Fi is a 4 stroke, Custom bike with a 1471.00 ccm (89,31 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 65.00 HP (47,16 kW)) @ 4700 RPM, 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 2800 RPM and a top speed of 154.0 km/h (95,22 mph)
For weekend adventures, the fuel system is a critical feature. The Kawasaki VN 1500 Classic Tourrer Fi features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, delivering optimal performance during your journeys.
Routine service is important to maintain your Kawasaki VN 1500 Classic Tourrer Fi in peak form. Frequently replaced components include brake pads. With regular servicing, your VN 1500 Classic Tourrer Fi will sustain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki VN 1500 Classic Tourrer Fi Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 150/80 - H16 and the Rear Tyre size is 150/80 - H16 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1471.00 ccm (89,31 cubic inches) |
| Power: | 65.00 HP (47,16 kW)) @ 4700 RPM |
| Torque: | 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 2800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 154.0 km/h (95,22 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 335.0 kg (734,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |