The Aeon Cobra 220 is a 4 stroke, ATV bike with a Air cooled 196.00 ccm (11,90 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.06 HP (8,76 kW)) @ 6800 RPM, 13.60 Nm (1,39 kgf-m or 9,95 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a critical consideration. The Aeon Cobra 220 is fitted with a 7.30 litres (1,92 gallons) fuel tank, delivering reliable range during your journeys.
Regular maintenance is key for ensuring your Aeon Cobra 220 in peak form. Popular maintenance parts comprise spark plugs. With the right parts, your Cobra 220 can maintain strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 196.00 ccm (11,90 cubic inches) |
| Power: | 12.06 HP (8,76 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 13.60 Nm (1,39 kgf-m or 9,95 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.30 litres (1,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 193.0 kg (423,37 pounds) |
| Length: | 1730 mm (67,76 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |