The Honda Ape 100 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 99.00 ccm (6,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.62 HP (2,59 kW)) @ 7000 RPM, 3.60 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential consideration. The Honda Ape 100 is equipped with a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel delivery system, providing excellent fuel economy during your journeys.
Preventative care is essential for ensuring your Honda Ape 100 running smoothly. Regular replacement items consist of drive chains. By using genuine parts, your Ape 100 will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 99.00 ccm (6,01 cubic inches) |
| Power: | 3.62 HP (2,59 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 3.60 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 82.0 kg (179,90 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |