The Rhino HUnter Softail STP 002 is a 4 stroke, Custom bike with a 250.00 ccm (15,18 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 17.00 HP (12,34 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an important consideration. The Rhino HUnter Softail STP 002 includes a 14.38 litres (3,78 gallons) fuel tank, delivering reliable efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is essential to maintain your Rhino HUnter Softail STP 002 running smoothly. Frequently replaced components involve batteries. With the right parts, your HUnter Softail STP 002 will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12,34 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.38 litres (3,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 190.5 kg (417,90 pounds) |
| Length: | 2642 mm (103,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |