The Yamaha YX 600 Radian is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 52.43 HP (38,11 kW)) @ 9000 RPM, 35.61 Nm (3,58 kgf-m or 26,17 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 125.0 km/h (77,31 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is a key factor. The Yamaha YX 600 Radian comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, providing efficient performance during your journeys.
Scheduled maintenance is vital for keeping your Yamaha YX 600 Radian in top condition. Frequently replaced components involve clutch plates. By using genuine parts, your YX 600 Radian will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha YX 600 Radian Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 52.43 HP (38,11 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 35.61 Nm (3,58 kgf-m or 26,17 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 125.0 km/h (77,31 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1986 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2075 mm (81,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |