The Tank Sports Topline Khaos is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 15.80 HP (11.5 kW and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is essential for keeping your Tank Sports Topline Khaos operating reliably. Essential service parts include sprockets. Using quality components, your Topline Khaos can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Tank Sports Topline Khaos Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 15.80 HP (11.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 139.7 kg (306,46 pounds) |
| Length: | 2079 mm (81,39 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |