The Honda Dio Cesta is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.90 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.02 HP (2,89 kW)) @ 8000 RPM, 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key aspect. The Honda Dio Cesta includes a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank and features a OHC fuel management system, offering good range for your adventures.
Routine service is important to maintain your Honda Dio Cesta operating reliably. Frequently replaced components comprise drive chains. Through proper maintenance, your Dio Cesta can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 4.02 HP (2,89 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 10.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 77.0 kg (168,95 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |