The Aprilia Scarabeo 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 34.00 HP (24,68 kW)) @ 7500 RPM, 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
When out on the road, the tank size is a key aspect. The Aprilia Scarabeo 400 is fitted with a 13.20 litres (3,47 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel management system, ensuring excellent performance on the road.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Aprilia Scarabeo 400 running smoothly. Regular replacement items comprise drive chains. With the right parts, your Scarabeo 400 will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Scarabeo 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 16 and the Rear Tyre size is 150/70 - 14 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24,68 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.20 litres (3,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 189.0 kg (414,62 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |