The Big Bear Choppers Athena 100 Carb is a 4 stroke, Custom bike with a 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine.
When riding, the fuel capacity is an important consideration. The Big Bear Choppers Athena 100 Carb features a 16.55 litres (4,35 gallons) fuel tank, providing good range for your adventures.
Preventative care is necessary for keeping your Big Bear Choppers Athena 100 Carb in top condition. Essential service parts include air filters. With regular servicing, your Athena 100 Carb will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Big Bear Choppers Athena 100 Carb Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 300/80 - 18 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.55 litres (4,35 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 2921 mm (114,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. PM. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. BBC-PM 4-piston caliper BrakeDrive system |