The Suzuki Djebel 200 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 199.00 ccm (12,08 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 8500 RPM, 18.00 Nm (1,79 kgf-m or 13,23 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential aspect. The Suzuki Djebel 200 features a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel control system, giving efficient efficiency for your adventures.
Regular maintenance is essential for keeping your Suzuki Djebel 200 operating reliably. Frequently replaced components include oil filters. By using genuine parts, your Djebel 200 will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Suzuki Djebel 200 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 70/100 - 21 44P and the Rear Tyre size is 100/90 - 18 56P so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12,08 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 18.00 Nm (1,79 kgf-m or 13,23 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |