The MBK Flipper is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.21 HP (2,29 kW)) @ 6500 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an important aspect. The MBK Flipper includes a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, giving efficient mileage on the road.
Regular maintenance is crucial for maintaining your MBK Flipper running smoothly. Common service items include clutch plates. With the right parts, your Flipper will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for MBK Flipper Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 70/90 - M16 and the Rear Tyre size is 80/90 - M16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.21 HP (2,29 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | 7.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 267.0 kg (585,66 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |