The Veli VL150T is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 147.00 ccm (8,93 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.71 HP (6,37 kW)) @ 7500 RPM and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
When out on the road, the fuel system is an important consideration. The Veli VL150T comes with a 9.25 litres (2,43 gallons) fuel tank, delivering consistent range during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Veli VL150T in top condition. Common service items include oil filters. By using genuine parts, your VL150T will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Veli VL150T Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 4.00 - 12 and the Rear Tyre size is 4.00 - 12 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 147.00 ccm (8,93 cubic inches) |
| Power: | 8.71 HP (6,37 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.25 litres (2,43 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |