The Yamaha TMax ABS is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 42.91 HP (31,14 kW)) @ 7500 RPM, 36.30 Nm (3,68 kgf-m or 26,67 ft.lbs) @ 3700 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an important factor. The Yamaha TMax ABS is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, offering good mileage during your journeys.
Proper upkeep is crucial for ensuring your Yamaha TMax ABS performing at its best. Common service items comprise clutch plates. Using quality components, your TMax ABS will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TMax ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 160/60 - 15 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 42.91 HP (31,14 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 36.30 Nm (3,68 kgf-m or 26,67 ft.lbs) @ 3700 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 203.0 kg (445,26 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |