The Yamaha XJ700XS is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 697.30 ccm (42,34 cubic inches) In-line four, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 86.00 HP (62,49 kW)) @ 9500 RPM, 67.66 Nm (6,87 kgf-m or 49,65 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential aspect. The Yamaha XJ700XS includes a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, offering consistent fuel economy for your rides.
Routine service is necessary to maintain your Yamaha XJ700XS operating reliably. Frequently replaced components include drive chains. By using genuine parts, your XJ700XS will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XJ700XS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 697.30 ccm (42,34 cubic inches) |
| Power: | 86.00 HP (62,49 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 67.66 Nm (6,87 kgf-m or 49,65 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1986 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |