The Vespa LX 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 10.19 HP (7,36 kW)) @ 8000 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 91.0 km/h (56,22 mph)
For weekend adventures, the fuel system is a critical factor. The Vespa LX 125 comes with a 8.60 litres (2,26 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel management system, ensuring good performance for your adventures.
Scheduled maintenance is essential to keep your Vespa LX 125 running smoothly. Essential service parts involve clutch plates. Through proper maintenance, your LX 125 can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Vespa LX 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 11 and the Rear Tyre size is 120/70 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.19 HP (7,36 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 91.0 km/h (56,22 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.60 litres (2,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1800 mm (70,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |