The Kymco Venox 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 252.00 ccm (15,30 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 26.82 HP (19,50 kW)) @ 10500 RPM, 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a key feature. The Kymco Venox 250 is fitted with a fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, offering reliable range for your rides.
Preventative care is necessary for ensuring your Kymco Venox 250 performing at its best. Popular maintenance parts include batteries. Through proper maintenance, your Venox 250 will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for Kymco Venox 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - S17 and the Rear Tyre size is 150/80 - S15 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 252.00 ccm (15,30 cubic inches) |
| Power: | 26.82 HP (19,50 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2325 mm (91,04 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |