The MZ 660 Baghira Street Moto is a 4 stroke, Enduro bike with a 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6500 RPM, 55.60 Nm (5,67 kgf-m or 40,80 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an essential factor. The MZ 660 Baghira Street Moto comes with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, providing consistent range during your journeys.
Preventative care is important for maintaining your MZ 660 Baghira Street Moto operating reliably. Popular maintenance parts comprise brake pads. Through proper maintenance, your 660 Baghira Street Moto will sustain great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 55.60 Nm (5,67 kgf-m or 40,80 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |