The American IronHorse Texas Chopper is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1819.00 ccm (110,45 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 111.00 HP (81.0 kW, 155.94 Nm (15.9 kgf-m or 115.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a critical factor. The American IronHorse Texas Chopper includes a 13.24 litres (3,48 gallons) fuel tank and features a OHV fuel control system, offering reliable fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is important for keeping your American IronHorse Texas Chopper operating reliably. Essential service parts involve air filters. Through proper maintenance, your Texas Chopper will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for American IronHorse Texas Chopper Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - H21 and the Rear Tyre size is 280/35 - V18 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1819.00 ccm (110,45 cubic inches) |
| Power: | 111.00 HP (81.0 kW |
| Torque: | 155.94 Nm (15.9 kgf-m or 115.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.24 litres (3,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 318.0 kg (697,59 pounds) |
| Length: | 2807 mm (109,95 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston polished calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston polished calipers |