The Hyosung GV650 Aquila GV650 Cruiser is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 69.73 HP (50,65 kW)) @ 9000 RPM, 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 195.0 km/h (120,59 mph)
During extended trips, the gas tank is a key factor. The Hyosung GV650 Aquila GV650 Cruiser is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, offering optimal performance for your rides.
Proper upkeep is vital for maintaining your Hyosung GV650 Aquila GV650 Cruiser in top condition. Popular maintenance parts comprise clutch plates. Through proper maintenance, your GV650 Aquila GV650 Cruiser will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Hyosung GV650 Aquila GV650 Cruiser Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 69.73 HP (50,65 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 195.0 km/h (120,59 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 230.0 kg (504,56 pounds) |
| Length: | 2430 mm (95,22 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |