The Veli VL 80 PY is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 80.00 ccm (4,86 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.09 HP (3,68 kW)) @ 6000 RPM and a top speed of 50.0 km/h (30,94 mph)
Preventative care is necessary for ensuring your Veli VL 80 PY performing at its best. Common service items comprise oil filters. Through proper maintenance, your VL 80 PY can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 80.00 ccm (4,86 cubic inches) |
| Power: | 5.09 HP (3,68 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 50.0 km/h (30,94 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 60.0 kg (131,64 pounds) |
| Length: | 1625 mm (63,68 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |