The Highland Dirt Trac is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 749.00 ccm (45,47 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 83.81 HP (60,89 kW)) @ 7000 RPM, 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is a critical aspect. The Highland Dirt Trac includes a fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, giving excellent mileage for your adventures.
Regular maintenance is key to maintain your Highland Dirt Trac in top condition. Frequently replaced components involve spark plugs. With the right parts, your Dirt Trac will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Highland Dirt Trac Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 83.81 HP (60,89 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 129.0 kg (282,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |