The Honda VT 750 C2 Shadow is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 88.00 HP (63,88 kW)) @ 9000 RPM, 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is key to maintain your Honda VT 750 C2 Shadow in peak form. Popular maintenance parts include fuel filters. With regular servicing, your VT 750 C2 Shadow can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 88.00 HP (63,88 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 229.0 kg (502,38 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |