The Husqvarna SM 125S is a 2 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an important factor. The Husqvarna SM 125S is fitted with a 9.50 litres (2,50 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, providing efficient fuel economy on the road.
Regular maintenance is essential to keep your Husqvarna SM 125S operating reliably. Regular replacement items involve drive chains. With regular servicing, your SM 125S will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Husqvarna SM 125S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 150/60 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.50 litres (2,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 113.5 kg (248,95 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. with 2-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. with 2-piston calipers |