The Tomos Racing is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.27 HP (1,69 kW)) @ 4000 RPM, 4.70 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 3800 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential factor. The Tomos Racing comes with a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, providing good performance on the road.
Preventative care is essential for ensuring your Tomos Racing running smoothly. Popular maintenance parts comprise oil filters. By using genuine parts, your Racing will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Tomos Racing Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.27 HP (1,69 kW)) @ 4000 RPM |
| Torque: | 4.70 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 3800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 62.0 kg (136,02 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |