The Honda Shadow Slasher is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 398.00 ccm (24,17 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine.
This engine has 32.18 HP (23,38 kW)) @ 10000 RPM, 35.00 Nm (3,58 kgf-m or 25,67 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important factor. The Honda Shadow Slasher features a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel control system, offering excellent efficiency for your adventures.
Regular maintenance is key for ensuring your Honda Shadow Slasher running smoothly. Frequently replaced components comprise spark plugs. With regular servicing, your Shadow Slasher will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24,17 cubic inches) |
| Power: | 32.18 HP (23,38 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 35.00 Nm (3,58 kgf-m or 25,67 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 214.0 kg (469,44 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |