The Harley Davidson XL 883 Sportster 883 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 882.66 ccm (53,59 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the fuel capacity is a critical consideration. The Harley Davidson XL 883 Sportster 883 includes a 12.49 litres (3,28 gallons) fuel tank, delivering optimal efficiency for your rides.
Regular maintenance is important for ensuring your Harley Davidson XL 883 Sportster 883 running smoothly. Regular replacement items consist of clutch plates. Using quality components, your XL 883 Sportster 883 can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL 883 Sportster 883 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 882.66 ccm (53,59 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 69.15 Nm (7,06 kgf-m or 50,75 ft.lbs) @ 4300 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.49 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 251.7 kg (552,23 pounds) |
| Length: | 2289 mm (89,65 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |