The Keeway Hurricane 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.26 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.34 HP (1,69 kW)) @ 7500 RPM, 3.00 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 4750 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
When out on the road, the gas tank is a key aspect. The Keeway Hurricane 50 features a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank, offering good performance during your journeys.
Preventative care is necessary for maintaining your Keeway Hurricane 50 operating reliably. Common service items consist of fuel filters. With the right parts, your Hurricane 50 will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Keeway Hurricane 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/60 - 12 and the Rear Tyre size is 110/60 - 12 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.26 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 2.34 HP (1,69 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.00 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Compression: | 6.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 81.0 kg (177,71 pounds) |
| Length: | 1740 mm (68,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |