The ATK Enduro is a 4 stroke, Enduro bike with a 446.00 ccm (27,07 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 46.00 HP (33,43 kW)) @ 11500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical consideration. The ATK Enduro features a 9.84 litres (2,59 gallons) fuel tank, offering consistent mileage for your rides.
Scheduled maintenance is crucial to keep your ATK Enduro operating reliably. Frequently replaced components consist of drive chains. With regular servicing, your Enduro will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for ATK Enduro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/100 - 21 and the Rear Tyre size is 110/100 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 446.00 ccm (27,07 cubic inches) |
| Power: | 46.00 HP (33,43 kW)) @ 11500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.84 litres (2,59 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 112.5 kg (246,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. Dual piston, 240mm Rotor |
| Rear Brakes: | Single disc. Dual piston, 220mm Rotor |