The DB Motors Pirat AC 12 10 inch wheels is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.00 HP (7,96 kW)) @ 13500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical feature. The DB Motors Pirat AC 12 10 inch wheels is fitted with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, providing efficient performance for your rides.
Proper upkeep is key for maintaining your DB Motors Pirat AC 12 10 inch wheels running smoothly. Frequently replaced components comprise fuel filters. By using genuine parts, your Pirat AC 12 10 inch wheels can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for DB Motors Pirat AC 12 10 inch wheels Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 12 and the Rear Tyre size is 2.75 - 10 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (7,96 kW)) @ 13500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 14.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 44.0 kg (96,52 pounds) |
| Length: | 1400 mm (54,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 180 mm disc brake with hydr. master cylinder and calliper |
| Rear Brakes: | Single disc. 160 mm disc brake with hydr. master cylinder and caliper |