The MV Agusta Brutale 910 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 907.90 ccm (55,12 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 135.04 HP (98.6 kW, 96.00 Nm (9.8 kgf-m or 70.8 ft.lbs and a top speed of 257.0 km/h (158,90 mph)
When riding, the fuel system is an important aspect. The MV Agusta Brutale 910 is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, ensuring optimal mileage for your rides.
Regular maintenance is essential for keeping your MV Agusta Brutale 910 running smoothly. Essential service parts include spark plugs. With regular servicing, your Brutale 910 can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta Brutale 910 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/65 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 907.90 ccm (55,12 cubic inches) |
| Power: | 135.04 HP (98.6 kW |
| Torque: | 96.00 Nm (9.8 kgf-m or 70.8 ft.lbs |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 257.0 km/h (158,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |