The Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 EFI is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW, 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical feature. The Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 EFI features a 14.66 litres (3,85 gallons) fuel tank, ensuring excellent range during your journeys.
Preventative care is key for ensuring your Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 EFI performing at its best. Regular replacement items involve oil filters. Through proper maintenance, your Sled ProStreet 100 EFI can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 EFI Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 300/80 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.66 litres (3,85 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 2870 mm (112,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. P.M. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. BBC P.M. 4-piston caliper BrakeDrive system |