The Peugeot Jet C Tech 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.90 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.90 HP (3.6 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential factor. The Peugeot Jet C Tech 50 is equipped with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, providing excellent efficiency during your journeys.
Proper upkeep is essential to keep your Peugeot Jet C Tech 50 in top condition. Common service items consist of batteries. Through proper maintenance, your Jet C Tech 50 will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Jet C Tech 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 4.90 HP (3.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 106.0 kg (232,53 pounds) |
| Length: | 1915 mm (75,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |